Üst Yapı Hizmetleri

Üst yapı denildiğinde yerin üzerindeki suni ve doğal yapıları ele alırız.

Suni üst yapı insanların inşa etmesiyle oluşan binalar, yollar, köprüler  askeri tesis ve binalar, hastaneler, havaalanı terminal binaları, ibadethaneler, idari binalar, kapalı spor salonları, kültür ve kongre merkezleri, müze ve konser salonları, stadyum hipodrom ve veledromlar, ticaret ve alışveriş merkez ve kompleksleri, toplu konut işleri, tren gar ve istasyonları, liman binaları, uluslararası fuar merkez ve kompleksleri, üniversite ve eğitim binaları, yüksek yapılar, tatil köyleri, oteller, hapishaneler, deniz üstü yapılar, endüstriyel tesis inşaatları, enerji ve termik santralleri gibi birçok yapıya üst yapı denir.Doğal üst yapı ise rüzgarların sürtünme hızıyla meydana gelen dağ şekilleri ve mağralardır. Üst yapı kelimesi inşaat sektöründe  kullanılmış olsa da diğer  anlamları da üstünde taşımaktadır. Üst yapı nedir? Buna göre üst yapı insanların oluşturduğu ve yaşamını, işini, üretimini,  içerisinde barındırdığı yapılar, beton, kerpiç, tahtadan, çelikten oluşturulan, insanın yeryüzünde  gözle gördüğü yapılara üst yapı denir.Üst yapı birçok sektörü oluşturan kolektif bir sektör haline gelmiştir. Üst yapı ve inşaat Dünyada, bütün üreticilerin gelişmesine büyümesine ve şekillenmesine çeşitliliğe yol açmıştır.

Dubai gibi bir ülkeye gidildiğin de üst yapı ön plandadır ve çok çeşitlilik mevcuttur yeni görünümlü üst yapı binaları otelleri alışveriş merkezleri modern ve en ünlü dizaynırlar tarafından tasarlanmış üstyapı harikaları ile doludur.

Üst yapı beğeni üzerine değerlendirilir. İtalya ya gidildiğindeyse tarihi eski olan üst yapıları ve elle işlemeli tasarımlar gene beğeniye tabidir. Bu yüzden üst yapı çok çeşitli olup her kültürün kendi tasarımını ve görüşünü düşüncesini görselliği sunar. Meksika ya gidildiğinde üst yapılar rengarenk binalarla doludur. Afrika ya gidildiğinde tahta ve ağaçlardan yapılmış üst yapılar gene beğenmeye tabidir .Ve bu çeşitlilik dünya üzerinde yaygın ve değişken üst yapılardır.

Bu sebep ile  Dünyada bir çok üst yapı bulunmaktadır. Dünya üzerinde  en eski üst yapılar günümüzde ayakta durmaktadır. Bunlardan örnek verecek olursak  göbekli tepe beş yüz yıl öncesine dayanmaktadır, ve o zamanın insanlarına hitap edilecek şekilde o zamanki ihtiyaçları karşılayacak şekilde inşa edilmiştir, Bunun yanı sıra üst yapılarda barnenez, skara brae, mısır piramitleridir ve bir çok bilinmeyen üst yapı yeni yeni  keşfedilmektedir.

Üst yapı yapımında insanlar daha önceleri hayvan ve insan gücüyle sınırlı ve yükseklik olmadan yapım işleri yapılıyordu.  Zaman geçtikçe üst yapıda da devrimler oldu nasıl teknoloji kendini geliştirdi ise üst yapıda o şekilde ve o hızda gelişti üst yapı ülkemiz için önemli konular arasındadır. İstanbul ve büyük şehirlerimizdeki yakaladığımız modern üst yapı  görüntüsünü tam anlamıyla Türkiye genelinde sağlanamamıştır ancak üst yapı sektöründe Türkler her zaman diğer ülkelerden önde mesafe katetmiştir. 1999 Depreminde yara alan üstyapılar  Türkiye için bir sınav olmuştur ve özel kanun kararlar alınmış kalkınma  programı adında büyük siteler ve şiddetli depremlere dayanıklı üst yapılar inşa edilmiştir.

Bu site modelini üst yapıda öne süren yetkililer mahalle kültüründen biraz arındırılmış  ve rahat yaşam standartı yakalanmasına vesile olmuştur. Üst yapıda Türkiye için Çevre ve şehircilik bakanlığı kurulmuştur. Toki, Emlakbankası, emlak konut gibi kuruluşlar  üst yapıda hızlı  gelişmelere sebep vererek modern görünümlü şehirler inşa etmişlerdir. Bunlar inşa edilirken diğer sektörlerde tamamlayıcı olmuştur örneğin mobilya sektörü, parke sektörü, kalebodur, elektrik malzemeleri sektörleri gibi bir çok sektörü de kalkındırmıştır. Bu nedenle üst yapı her zaman devam edilmesi gereken ihtiyaçlar listesinin başındadır .

Üst yapı yenileme kentsel dönüşüm harekatlarına son derece önem veriyoruz Türkiye için üst yapıda kendimi sürekli geliştirmekteyiz ve Hambel İnşaat üst yapı araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda, talepler doğrultusunda küçük veya büyük ölçekte yatırım geliştirme ve değerlendirme faaliyetleri yürütmektedir. Yenilikçi ve başarılı mimar, iç mimar kadrosuyla kaliteli malzeme ve işçilik imalatı ile insan sağlığına zarar vermeyen yıllar sonra bile kendini yeni gösteren yapıları inşa etmektedir. Kat karşılığı, kar paylaşımı konut, villa, ticari alanlar inşası için karşılıklı kazanç taleplerine iletişim yollarımız açıktır.

Kamu ve özel kuruluşlarına Askeri tesis ve binalar, hastaneler, havaalanı terminal binaları, ibadethaneler, idari binalar, kapalı spor salonları, kültür ve kongre merkezleri, müze ve konser salonları, stadyum hipodrom ve veledromlar, ticaret ve alışveriş merkez ve kompleksleri, toplu konut işleri, tren gar ve istasyonları, liman binaları, uluslararası fuar merkez ve kompleksleri, üniversite ve eğitim binaları, yüksek yapılar, tatil köyleri, oteller, hapishaneler, deniz üstü yapılar, endüstriyel tesis inşaatları, enerji ve termik santralleri yapım işlerine teklif verebilmektedir.